Aby dobrze zarządzać apteką, budować jej silną pozycję rynkową, dążyć do zwiększenia obrotów, warto przeprowadzić badania rynku farmacji, w celu pozyskania odpowiedniej wiedzy. Dostarczają one firmie niezbędnych informacji, które znacząco ułatwiają działania.
Proces zbierania informacji nie jest bardzo skomplikowany i może go zrobić każdy pracownik firmy, lecz zalecane jest profesjonalne badanie przez firmy zewnętrzne, ponieważ obserwacja farmaceuty liczby zmieniających się pacjentów, a następnie porównywanie jej do wskaźnika średniej krajowej nie do końca jest trafna. Często taka apteka wypada gorzej, dlatego warto zadać sobie pytanie „dlaczego?”. Mimo skrupulatnego śledzenia liczby pacjentów, może to mimo wszystko prowadzić do ich spadku.
W czym mogą pomóc badania rynku branży farmaceutycznej
Zwiększenie zysków firmy jest równie ważne co badanie kontaktów z klientami i kontrahentami. Badanie marketingowe i badanie rynku farmacji pozwala zatem na zbudowanie celniejszej strategii, lecz także na spojrzenie z innej strony na dany problem. Dzięki owym badaniom można otrzymać dane, dzięki którym warto zmienić reklamę, opakowanie czy cenę.
Aby dobrze przeprowadzić badanie, należy wybrać odpowiednią metodę. Warto zapamiętać, że nie jest dobrze, jeśli metod jest zbyt dużo, gdyż nie ułatwia to pracy zespołu. Dobrze jest, jeśli wybiera się dwie metody i dzięki nim zbiera dane. Wśród dostępnych metod wyróżnia się jakościowe: IDI, FGI, Tajemniczy klient, jak i ilościowe: PAPI, CAPI, CAWI i CATI.
Od czego zacząć
Rozpoczynając badanie rynku farmacja, bardzo ważne jest, aby odpowiedzieć na cztery podstawowe pytania, a mianowicie: co badać? Jak badać? Gdzie badać? Dlaczego badać? Dopiero kolejnym krokiem konceptualizacji jest wybór metod i technik badawczych. Strategia jest niewątpliwie ważnym elementem firmy, dlatego też warto zwrócić na nią uwagę w czasie badań. Dzięki temu możliwe jest przeanalizowanie dotychczasowej strategii, sprawdzenie co się do tej pory sprawdzało i to wykorzystać oraz co zmienić. Opisywana strategia dotyczy nie tylko kontaktów z klientami, lecz wszelkich przekazów, a więc: wizerunku marki, potrzeb klientów i skuteczności przedstawicieli medycznych.
Kolejnym etapem badań marketingowych i rynku jest odpowiednie przeanalizowanie otrzymanego materiału. Długość tego etapu uzależniona jest m.in. od wyboru metod i technik badawczych. Trwa on od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Podsumowując, metody jakościowe dostarczają pełniejszych informacji na dany temat, lecz metody ilościowe można przełożyć na całą populację (np. farmaceutów) i dostarczają danych statystycznych. Po zakończeniu etapu analizy danych, firma otrzymuje wnioski i rekomendacje na przyszłość. Warto co pewien czas powtarzać badania, aby uaktualnić dane.