E-recepta czyli recepta w formie elektronicznej jest następstwem jednej z wielu zmian, jakie dokonały się w medycynie, dzięki czemu nie ma konieczności drukowania i wystawiania recepty papierowej, a przekaz informacji między lekarzem, a farmaceutą zostaje zachowany. Aby uzyskać taką receptę nie ma konieczności wizyty w placówce medycznej, gdyż może zostać wystawiona przez lekarza nawet podczas telekonsultacji online.
Do czego służy e-recepta?
Tak samo jak i recepta papierowa jest wystawiona pacjentowi by umożliwić zakup leków przepisanych przez lekarza. Za jej pośrednictwem możliwy jest zakup tańszych odpowiedników danego leku, a na jednej e-recepcie może być zapisanych do pięciu leków.
Jak ją zrealizować?
Aby wykupić wcześniej przepisane Ci leki, w aptece będziesz zobowiązany do podania swojego numeru PESEL oraz czterocyfrowego kodu przesłanego SMS-em. Możesz również podać kod QR e-recepty, który zostanie zeskanowany przez farmaceutę. Termin ważności e-recepty nie różni się od tego, który jest na recepcie tradycyjnej. W zależności od rodzaju leku oraz decyzji lekarza, na jej zrealizowanie masz 7, 30, 120 bądź też 365 dni.
Co zyskasz dzięki e-recepcie?
Jednym z plusów e-recepty, jest to, że jest zawsze czytelna, dzięki czemu nie ma ryzyka, że uzyskasz niewłaściwy lek. A jeśli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o jej odpis i nie utracisz refundacji. Receptę tą zrealizujesz w każdej aptece w Polsce, nie musisz też obawiać się o jej utratę, ponieważ każda recepta zapisana jest w Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Co jeszcze zyskujesz wybierając e-receptę?
Dzięki dostępowi do Internetowego Konta Pacjenta jesteś w stanie w każdej chwili sprawdzić, jak przyjmować przepisany Ci lek, na e-recepcie znajdziesz informację dotyczącą dawkowania.
W przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem możesz otrzymać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie. Masz również możliwość sprawdzenia dawkowania leków, które zostały przepisane Twoim dzieciom, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia. Należy jednak pamiętać, że w momencie kiedy rodzic ma dostęp do recept swojego dziecka, nie ma możliwości przepisania ich na inną osobę niż na siebie. W momencie, kiedy chcemy otrzymać taką receptę na przykład w imieniu małżonka nie jest to możliwe, musi on skonsultować się z lekarzem osobiście.
Aby uzyskać receptę online nie ma konieczności posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, jednak należy pamiętać, że będzie ona płatna 100%, bez możliwości refundacji.