Niektóre kobiety budzą się około 40-tki z wielkim pragnieniem posiadania dzieci. Ale czy jest to jeszcze możliwe?
Zajście w ciążę po 40. roku życia jest możliwe. Która z nas nie ma cioci, przyjaciółki czy znajomej, która zaszła w ciążę po czterdziestce? Problem polega na tym, że trudniej jest zajść w ciążę w wieku 40 lat niż w wieku 20 lat. Im kobieta jest starsza, tym jej płodność staje się słabsza. Ale jak można to wytłumaczyć?
Kobieta rodzi się z zapasem oocytów, który gromadzi się, gdy płód ma 3 miesiące. Kiedy ma 40 lat, jej oocyty mają więc 40 lat! Kobieta, która chce mieć dziecko w wieku 30 lat ma 93% szans na powodzenie, w wieku 35 lat udaje się to w 85% przypadków, a w wieku 40 lat w 65% przypadków.
Jakie są rozwiązania?
Czy naprawdę tak trudno jest zajść w ciążę bez stosowania medycznie wspomaganej reprodukcji? Według statystyk, prawdopodobieństwo poczęcia dziecka przez kobietę wynosi
- 25% każdego miesiąca w wieku 25 lat,
- 12% w wieku 35 lat
- 6% w wieku 40 lat.
Jest to więc możliwe, ale będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość, jeśli ciąża będzie przychodzić powoli. Różni eksperci w tej dziedzinie wyjaśniają, że w wieku 40 lat jest jeszcze możliwe zajście w ciążę z własnych jajeczek, ale po 45 roku życia staje się to prawie niemożliwe.
Jeśli oczekiwanie jest zbyt długie, kobieta po 40. roku życia może skorzystać z pomocy ginekologa i zapłodnienia in vitro. Trzeba jednak powiedzieć, że zapłodnieinie z własnymi komórkami jajowymi ma małe szanse powodzenia po 40 roku życia. Według oficjalnych danych, po 44 roku życia bardzo rzadko dochodzi do zapłodnienia in vitro z użyciem własnej komórki jajowej, co skutkuje narodzinami dziecka. Wskaźnik sukcesu wynosi wtedy około 2% na próbę.
Jakie są zagrożenia?
Warto również wiedzieć, że po 40 roku życia ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest większe. Częstość występowania nieprawidłowości chromosomalnych w oocytach wzrasta wraz z wiekiem. W wieku 30 lat około 30% oocytów wykazuje nieprawidłowości chromosomalne, w wieku 40 lat około 60% oocytów wykazuje nieprawidłowości, a po 44 roku życia odsetek nieprawidłowości wynosi 90%.
Co więcej, im kobieta jest starsza, tym większe ryzyko poronienia. Pomiędzy 40 a 44 rokiem życia ryzyko poronienia wynosi 34%. Ryzyko to wzrasta do 53% w przypadku kobiet powyżej 44 roku Okres maksymalnej płodności
Teoretycznie kobieta jest płodna od okresu dojrzewania do menopauzy, tzn. tak długo, jak długo istnieje cykl menstruacyjny, w wyniku którego co miesiąc dochodzi do owulacji pęcherzyka jajnikowego. W rzeczywistości jednak płodność spada na wiele lat przed menopauzą. Szacuje się, że okres rozrodczy kończy się 10 lat przed menopauzą. Przyczyna: starzenie się jajników.
Jeśli chodzi o ilość, z jednej strony: utrata oocytów w wyniku apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórki) jest procesem ciągłym, który rozpoczyna się w macicy i trwa aż do menopauzy. Ponadto, ryzyko poronienia znacznie wzrasta wraz z wiekiem: z około 12% w wieku 25 lat, ryzyko to wzrasta do 20% w wieku 37 lat, 30% w wieku 43 lat i wzrasta bardzo szybko po przekroczeniu tego wieku. Ponadto, choć endometrium nie starzeje się w sensie ścisłym, to jednak z wiekiem wzrasta liczba patologii macicy (włókniaki, adenomiaza, zaburzenia unaczynienia), które mogą utrudniać prawidłową implantację komórki jajowej i powodować poronienia.
Na koniec należy pamiętać, że po 40 roku życia mogą pojawić się pewne komplikacje podczas ciąży. Najczęstszym powikłaniem jest cukrzyca ciążowa, którą koniecznie należy konsultować z lekarzem z ryzykiem, że dziecko urośnie za duże. Istnieje również ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, zapalenia żył, zatorowości płucnej, włókniaków i cesarskiego cięcia.
Matka powinna być również świadoma, że ryzyko śmierci podczas porodu wzrasta wraz z wiekiem: śmiertelność jest dwukrotnie większa u kobiet w wieku 35-39 lat, trzykrotnie u kobiet w wieku 40-44 lat i dziesięciokrotnie u kobiet w wieku 45 lat i starszych.
Aby dać sobie jak największe szanse, kobietom, które chcą mieć dziecko w późniejszym okresie życia, zaleca się rzucenie palenia, niepicie zbyt dużej ilości alkoholu, regularne ćwiczenia fizyczne oraz spokojne i opanowane życie. Powinny również uważać, aby nie przytyć za dużo: ryzyko nie poczęcia dziecka wzrasta o 30%, jeśli masz nadwagę, i o 80%, jeśli jesteś otyła.
Ciąża to nie tylko kobieta…
Podczas gdy głównym czynnikiem ograniczającym płodność jest wiek matki, wiek ojca również ma znaczenie. Optymalny wskaźnik płodności odpowiadałby wiekowi ojcowskiemu 30/34 lata, po czym obniża się. Wiek ojcowski ma również wpływ na przebieg ciąży i zdrowie płodu.
- Ryzyko poronienia wzrasta wraz z wiekiem ojca o 30% w wieku powyżej 35 lat;
- ryzyko to wzrasta dwukrotnie w wieku powyżej 50 lat. Jest to spowodowane zmianą materiału genetycznego plemników wraz z wiekiem;
- częstość występowania niektórych anomalii chromosomalnych i wad wrodzonych jest znacznie zwiększona u dzieci starszego ojca;
- pojawia się również zwiększone ryzyko schizofrenii w przypadku zaawansowanego wieku ojcowskiego. Ryzyko to jest mnożone przez dwa od 45 roku życia, następnie wzrasta liniowo wraz z wiekiem, by po 50 roku życia zostać pomnożone przez cztery.